بیوفیدبک

بیوفیدبک یک تکنیک ذهنی-جسمی است که به فرد آموزش می دهد که چگونه باعث بهبود عملکرد فیزیولوژیک جسم، ذهن و احساس شود.

در بیوفیدبک درمانی مانند فیزیوتراپی مشارکت فعال بیمار لازم است، و همچنین در فواصل بین جلسات نیزتمرین باید انجام شود.

بیوفیدبک یک تکنیک خودآموز است

بیوفیدبک یک تکنیک خودآموزی است، که بیمار یاد خواهد گرفت که فرایندهای غیر ارادی بدن را تحت کنترل قرار دهد.

این مداخله برای تبدیل سیگنالهای فیزیولوژیکی به نشانه های دیداری و شنیداری معنی دار ، به تجهیزات تخصصی نیاز دارد. با استفاده از صفحه نمایش مانند مانیتور رایانه ، بیماران بازخورد دریافت می کنند که به آنها کمک می کند کنترل فیزیولوژی خود را در دست بگیرند.

بیوفیدبک یک روش درمانی بسیار مؤثر برای افرادی است که از اختلال عملکرد روده مانند یبوست یا بی اختیاری مدفوع و يا سندرم روده تحریک پذیر ( آی بی اس) برخوردار هستند.

 یبوست:

معمولاً از نظر بالینی به عنوان داشتن سه یا کمتر، فعاليت روده در هفته تعریف می شود.

بعضی اوقات این شرايط مربوط به سطح انتظارات است؛يعني بعضی افرادی اگر هر روز فعاليت روده ای نداشته باشند ، احساس می کنند “سالم” نیستند.
اما سه حرکت روده در هفته می تواند برای بعضی از افراد طبیعی باشد ، به خصوص اگر این مدت زمان طولانی الگوی آنها بوده باشد.

مشاوره خرید محصولات با کارشناسان بازار پزشکی

فروشگاه بازار پزشکی با بهره گیری از بهترین برندها و دانش فنی خود توانسته تا کنون خوش بدرخشد. فروشگاه بازار پزشکی از هر گونه تلاشی برای بالا بردن کیفیت خرید مشتریان خود دریغ نمیکند و همواره در تلاش است تا اسان ترین فرایند خرید با قیمت های واقعی و بدون واسطه از برندهای معتبر را برای مشتریان خود فراهم آورد. تامین مطمئن، سریع و اقتصادی کالاهای پزشکی و لوازم سلامت کاربران با بالاترین کیفیت از اولویت های سایت بازار پزشکی می باشند.

به منظور رفاه حال شما عزیزان امکان پاسخگویی به سوالات شما عزیزان در خصوص محصولات، نحوه سفارش، تعیین سایز و موارد دیگر می توانید با تلفن ۰۲۱۹۲۰۰۷۷۲۴ و ۰۹۳۶۱۰۵۳۳۳۳ در ساعات کاری 10 تا 17 در ارتباط باشید.

توجه داشته باشيد كه كاهش فرکانس دفع به تنهائی به عنوان  مشكل یبوست تفسير نمي شود. علاوه بر آن بیمارانی که از دو یا چند مورد زیر شکایت دارند ، برای تشخیص یبوست واجد شرایط هستند:

  • احساس تخلیه ناكامل
  • زورزدن براي دفع
  • قوام سفت مدفوع
  • احساس انسداد
  • نياز به خارج کردن مدفوع با استفاده از انگشت

بیوفیدبک

دو علت عمده يبوست:

كاهش حركات روده اي و اختلال عملكرد عضلات كف لگن مطرح است.

علاوه بر درمان دارويي استفاده از تكنيك هاي فيزيوتراپي من جمله بيوفيدبك ميتواند باعث بهبود روند دفع مدفوع و علايم همراه مانند خونريزي، زخم و درد شكم و مقعد مي شود.

با تعبيه حسگر در محدوده عضلات كف لگن و مشاهده بازخورد از فعاليت و استراحت عضلات روي مانيتور و شنيدن صوت حين فعاليت، عضلات كف لگن تحت آموزش و تقويت موثر درجلسات 60 دقيقه اي و به مدت  سه تا پنج جلسه در هفته وحداقل6 هفته قرار مي گيرد. و بيمار كنترل كافي رو عضلات كف لگن را بدست مي آورد.

بی اختیاری ادرار:

بیو فیدبک برای کمک به یادگیری کنترل و تقویت عضلات کف لگن ، که در کنترل مثانه نقش اساسی دارند ، برای درمان بی اختیاری استفاده می شود.

بی اختیاری می تواند در شرایطی که آن عضلات خیلی ضعیف باشند تا عملکرد مثانه را به درستی کنترل کنند یا به درستی پاسخ نمی دهند ،رخ دهد. چه در بزرگسالان و چه کودکان مثمرثمر بوده است.

این روش درمانی می تواند به افراد مبتلا به بی اختیاری استرسی کمک کند ، که مثانه به دلیل اینکه ماهیچه ها نمی توانند در مقابل فشارهایی مانند عطسه ، سرفه ، خندیدن یا بلند کردن اجسام سنگین مقاومت کنند ،نشت می کند.

بیوفیدبک همچنین در رفع بی اختیاری اورژانسی ادرار هم کمک می کند ، که در آن افراد مرتباً نیاز شدید و ناگهانی به دفع ادرار را تجربه می کنند. در هر دو مورد ، بیو فیدبک شما را برای تقویق گروههای عضلانی خاص جهت کنترل جریان ادرار کمک می کند.

استفاده از بیو فیدبک برای درمان بی اختیاری به دهه 1940 بازمی گردد ، هنگامی که آرنولد کگل متخصص زنان از دستگاه های الکتریکی برای نظارت و نمایش نحوه انقباض عضلات لگن استفاده می کرد.

مطالعات نشان داده اند که بیو فیدبک می تواند کنترل مثانه را بهبود ببخشد و بی اختیاری ادرار را تا حدود 94 درصد کاهش دهد.

فلج عصب صورت(فلج بلز): فلج عصب صورت (FNP) به علل مختلف می تواند باعث تغییرحرکات صورت شود و منجر به مشکلات عملکردی می شود.

بیوفیدبک

با وجود ایجاد اختلال حرکت و تأثیر روانشناختی منفی بر بیماران خوشبختانه ، برخی از مشکلات FNPبه طور کامل بهبود می یابد ، اما برخی از موارد با عواقبی مانند عدم تقارن ، ضعف عضله صورت، سینکینزیس و هایپرکینزیس که توانبخشی احتیاج دارند. در تحقیقات مختلفی تاثیرمثبت بیوفیدبک درمانی تأیید شده است.

ممکن است هدف از بیوفیدبک کاهش تحریک سمپاتیک باشد. این موارد شامل ضربان قلب ، ضربان تنفس ، دمای سطح پوست (در نوک انگشتان) است.
اختلالات شایع که به این روش درمان می شوند شامل پرفشاری خون ، اضطراب و شرایط پزشکی است که در استرس تشدید می شود

بیو فیدبک با کمک به شناسایی عضلات سفت و سپس یادگیری ریلکس کردن عضلات ، به تسکین شرایطی مانند کمردرد ، درد شکم ، اختلالات مفصل گیجگاهی فکی و فیبرومیالژیا کمک می کند. برای تسکین درد ، بیو فیدبک می تواند به نفع افراد در هر سنی باشد ، از کودکان گرفته تا بزرگسالان.

دکتر کتایون مرادی.

منبع: فروشگاه تخصصی تجهیزات پزشکی و ارتوپدی بازار پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *