طرز استفاده از کاپ قاعدگی (راهنمای کامل)

کاپ قاعدگی چیست؟

کاپ قاعدگی که با نام فنجان قاعدگی نیز شناخته می‌شود، نوعی محصول بهداشتی برای بانوان است. کاپ قاعدگی فنجان قیفی شکل و قابل انعطافی است که عموما از سیلیکون یا پلاستیک‌های انعطاف پذیر درجه یک پزشکی تولید می‌شود. این محصول به عنوان جایگزینی برای تامپون و نوار بهداشتی تولید شده و در زمان قاعدگی درون واژن قرار می‌گیرد و جمع آوری کننده خون دوره پریود است.

اگر قصد خرید کاپ قاعدگی دارید و می‌خواهید این محصول را جایگزین پد و تامپون معمولی کنید، توصیه می‌شود پیش از هر اقدامی درباره این محصول  تحقیق کنید. در‌نظر گرفتن مزایا کاپ قاعدگی با توجه به شرایط جسمی و بدنی هر فرد، امر بسیار مهمی است. همچنین، آشنایی با نحوه استفاده از کاپ قاعدگی نیز، عامل تعیین کننده‌ای برای انتخاب این محصول به شمار می‌آید.

کاپ قاعدگی از نسل جدید محصولات بهداشت قاعدگی در جهان است. این محصول سال هاست در کشورهای پیشرفته توسط خانم ها استفاده می‌شود و این امکان را برای آنها فراهم می‌کند که پریودی بی دغدغه­ای را تجربه کنند. پس اگر محصولی توانایی ایجاد چنین تحول بزرگی را دارد ارزش گذاشتن وقت بیشتر را نیز دارد.

قطعا همه‌ی ما در دوران پریودی به واسطه­ ی استفاده از پد بهداشتی موارد ناخوشایندی را تجربه کرده ایم، حتی خیلی از ما بخاطر حساس بودن نسبت به خون و رعایت بهداشت ناچار شده‌ایم که با هر بار دستشویی رفتن، پد بهداشتی را تعویض کنیم. حتی با فرض اینکه شرایط و زمان کافی برای اینکار را داشته باشیم، بدون شک باز هم این فرآیند خسته کننده و ناخوشایند است. اکنون پیشنهاد ما به شما استفاده از کاپ قاعدگی است. اگر هیج تجربه و شناختی در مورد کاپ قاعدگی ندارید، مطلب زیر مناسب شما است.

فنجان پریودی چیست؟

کاپ قاعدگی وسیله‌ ی کوچک و انعطاف پذیری است که مانند تامپون درون واژن قرار می‌گیرد. این محصول بر خلاف نوار بهداشتی یا تامپون به جای جذب مایع قاعدگی در دوران عادت ماهانه، خون را در درون خودش جای می‌دهد و این قابلیت را به شما می‌دهد که در بازه ی طولانی تری، نیاز به تخلیه داشته باشید. توجه داشته باشید شاید لازم باشد در روزهایی که خونریزی بیشتری دارید، برای جلوگیری از نشتی، آن را بیشتر از حد معمول تخلیه کنید. همچنین کاپ قاعدگی این امکان را به شما می‌دهد که حجم واقعی خونریزی ماهیانه خودتان را تخمین بزنید و با حجم خونریزی نرمال مقایسه کنید.

کاپ های قاعدگی اکثرا از دو جنس لاتکس یا سیلیکون ساخته می‌شوند در صورتی که به لاتکس حساس هستید، توصیه می‌شود برای جلوگیری از هر گونه مشکل، کاپ سیلیکونی تهیه کنید.

برای آشنایی و خرید کاپ قاعدگی هاینز اینجا را ببینید

روش استفاده از کاپ قاعدگی

نکات قبل از گذاشتن کاپ

مدت زمان قرارگیری کاپ در درون بدن به میزان خونریزی هر شخص بستگی دارد، کاپ نباید بیشتر از ۸ ساعت داخل بدن قرار بگیرد.
برایاستفاده از کاپ قاعدگی، باید از تمامی دستور العمل‌ های ارائه شده توسط شرکت سازنده پیروی کنید. معمولا به همراه کاپ قاعدگی دفترچه راهنما ارسال شده و در آن تمامی نکات مهم قید می‌شود. بنابراین قبل از استفاده حتما دفترچه راهنما را مطالعه کنید.
در اولین باری که از کاپ قاعدگی استفاده می‌کنید احتمالا احساس ناراحتی می‌کنید. اما چرب کردن فنجان قاعدگی می‌تواند به آسان شدن این فرآیند کمک کند. قبل از گذاشتن کاپ، لبه آن را با آب یا یک روان‌کننده (لوبریکانت) مبتنی بر آب خیس کنید. با انجام این کار قرار دادن فنجان‌قاعدگی بسیار راحت‌تر خواهد بود.

طرز استفاده از کاپ قاعدگی

اگر قرار دادن تامپون در واژن را بلد باشید، قرار دادن کاپ قاعد‌گی نسبتا آسان است. برای استفاده از فنجان فقط این مراحل را دنبال کنید:

دست‌های خود را کاملا بشویید.
کاپ قاعدگی را محکم از وسط تا کنید و آن را در یک دست بگیرید. شاید لازم باشد روش های مختلف تا کردن در پوزیشن های مختلف را امتحان کنید تا بتوانید قلق بدن خود را پیدا کنید.
دقت کنید از هر روشی استفاده کردید ترجیحاً قسمت تا شده کاپ، به سمت بالای واژن نباشد. کاپ رو به صورت مایل وارد واژن کنید، دستتان باید با بدن زاویه داشته باشد.
توجه داشته باشید که کاپ را باید کاملا داخل واژن قرار بدهید و دنباله کاپ بیرون نباشد، تا زمانی که کاپ کاملا وارد واژن نشده اجازه ندهید فرم آن (شیوه ای کهکاپ رو تا کردید) تغییر کند.
بعد از داخل شدن، برای اطمینان از باز شدن آن، یه مقدار کاپ رو پایین بکشید و بچرخانید، بعد دوباره به بالا هل دهید تا مطمئن بشوید که کاپ به دیواره واژن چسبیده و فیکس شده است. با این کار کاپ قاعد‌گی در واژن شما باز می‌شود و مانند یک قیف جلوی نشتی خون پریودی را می‌گیرد.

نکات مهم

اگر کاپ قاعدگی را به درستی وارد کرده باشید، نباید آن را احساس کنید. همچنین باید بتوانید بدون افتادن فنجان حرکت کنید و سایر فعالیت های روزمره را انجام دهید. اگر در گذاشتن کاپ قاعدگی مشکل دارید، با پزشک زنان خود مشورت کنید.
برای سهولت در داخل شدن کاپ می‌توانید از ژل روان کننده یا لوبریکانت بر پایه آب استفاده کنید و آن را روی لبه فنجان بمالید.
تا زمانی که قلق استفاده از کاپ قاعدگی خود را پیدا نکردید، بهتر است از پد روزانه کوچک استفاده کنید تا از بابت لکه خون روی لباس خود نگران نباشید .
اگر بعد از چند بار استفاده احساس کردید دنباله کاپ قاعدگیتان شما را اذیت می­کند، کم کم آن را کوتاه کنید. دقت کنید زمانی که کاپ داخل بدنتان است تلاش نکنید دنباله آن را کوتاه کنید.

چه زمانی باید فنجان قاعدگی را در بیاوریم؟

زمان تخلیه کاپ بسته به میزان حجم خونریزی در افراد مختلف متفاوت است. پیشنهاد ما این است در اولین دوره ی استفاده از محصول هر سه ساعت یکبار کاپ را خارج کرده و دوباره جاگذاری کنید.

(معمولا در روز های اول دوره که خونریزی بیشتر یا به صورت لخته ای است، بین سه تا چهار ساعت و در روزهای بعد به هشت ساعت هم می‌رسد.)

به این نکته توجه داشته باشید که طبق استاندادهای بین المللی کاپ قاعدگی نباید بیشتر از هشت ساعت داخل بدن نگه داشته شود حتی در روزهای پایان دوره که حجم خونریزی کمتر است.

نحوه استفاده کاپ قاعدگی

 

چگونه کاپ قاعدگی خود را بیرون بیاوریم؟

برای بیرون آوردن کاپ قاعد‌گی، کافی است این مراحل را دنبال کنید:

دست‌های خود را کاملا بشویید. به این نکته توجه داشته باشید که برای شستن دست بهتر است از شوینده هایی استفاده کنید که حالت کرمی نداشته و ترجیحا بدون اسانس عطری است.
اگر ناخن بلند دارید حتما زیر ناخن­ها را تمیز کنید.
قرار گرفتن در پوزیشن مناسب، همان طور که قبلا گفتیم چه برای جا گذاری چه برای تخلیه، هر فرد باید پوزیشن مناسب خود را پیدا کند ولی پوزیشنی که خیلی کاربردی است حالت نشسته روی توالت فرنگی یا ایرانی است.
پیدا کردن کاپ با کمک دنباله، در امتداد دنباله دو انگشت را به انتهای کاپ برسانید همزمان چندبار پشت سر هم زور بزنید (عضلات کف لگن را منقبض کنید) که کاپ یک مقدار پایین تر بیاید. انتهای کاپ را یک مقدار فشار دهید تا لبه های کاپ از دیواره واژن جدا شود و هوای حبس شده داخل آن آزاد شود.
پس از آزاد شدن مکش، همچنان که قسمت انتهایی کاپ را با انگشت فشار می‌دهید سعی کنید آرام آرام کاپ را به سمت پایین بچرخایند. دقت کنید قسمتی از کاپ را بگیرید که حین خارج کردن بتوانید آن را کنترل کرده تا از دستانتان نیفتد.
محتویات داخل کاپ را خالی کنید و بعد کاپ را با آب سرد آبکشی نمائید. اگر آب گرم در دسترس بود یکبار هم با آب گرم آبکشی کرده و مجدد جاگذاری کنید.

نکات مهم

دقت کنید قبل از آزاد شدن مکش کاپ دنباله را نکشید.
بعد از هر بار تخلیه و آبکشی، دقت کنید سوراخ های روی لبه­ی بالایی کاپ که برای ایجاد مکش داخل واژن و فیکس شدن کاپ هستد، خالی و تمیز باشند.
برای اینکار کاپ را از آب پرکنید و به صورت برعکس کف دست خود بگذارید و فشار دهید تا آب با فشار از سوراخ های آن خارج شود. در صورت لزوم می­­توانید از خلال دندان برای تمیز کردن آن استفاده کنید.

کاپ‌های قاعدگی غیر ‌یک ‌بار‌مصرف باید قبل از قرار‌دادن مجدد در واژن شسته و تمیز شوند. فنجان شما باید حداقل دو بار در روز خالی شود.
کاپ‌های قاعدگی قابل استفاده مجدد بادوام هستند و با مراقبت مناسب می‌توانند از ۶ ماه تا ۱۰ سال دوام بیاورند.

نحوه شستشو و ضدعفونی صحیح کاپ قاعدگی

در هنگام استفاده از کاپ قاعدگی، تنها دانستن طریقه گذاشتن و خارج کردن کاپ پریودی کافی نیست. شما باید بدانید که چگونه کاپ قاعدگی را شسته و ضدعفونی نمائید. مواردی مانند مصرف کاپ قاعدگی کثیف، آب کشیدن ساده و عدم ضدعفونی کردن آن می‌تواند عوارض جانبی بسیاری به دنبال داشته باشد. ازآنجایی‌ که کاپ پریودی داخل واژن و نزدیک به دهانه رحم قرار می‌گیرد، باتوجه‌به حساسیت شدید این نواحی برای بانوان، بهتر است قبل و بعد استفاده از این وسیله، آن را به‌خوبی ضدعفونی کرده و بشویید تا میکروب ‌ها، باکتری ‌ها و عوامل حساسیت ‌زا وارد این ناحیه نشده و به سلامت واژن و دهانه رحم شما آسیبی وارد نگردد.

شما می‌توانید با قراردادن کاپ در ظرفی پر از آب جوش به مدت 10 تا 15 دقیقه آن را تمیز کنید. البته باید حواستان باشد که کاپ به ظرف نچسبد یا نسوزد. برای ضدعفونی بیشتر می‌توانید کمی سرکه به آب اضافه کنید. پس از گذشت مدت ‌زمان مشخص، کاپ را آب بکشید و کاملاً خشک کنید.
در دوران پریودی، هر بار که کاپ قاعدگی را خارج می‌کنید کافی است فقط آن را آبکشی نمائید و نیازی نیست کاپ رو با شوینده بشورید ولی احیاناً اگر مجبور به اینکار شدید به هیچ عنوان از شوینده کرمی و چرب استفاده نکنید و در انتها خیلی خوب آبکشی نمائید که صابون و مواد شوینده روی کاپ یا در سوراخ های آن باقی نماند.
در نهایت باید به شما خانم های عزیز بگوییم کاپ قاعدگی حدود ۱۵ سال است که در کشورهای پیشرفته مثل آمریکا و آلمان تولید و استفاده می‌شود. این محصول دارای تاییدیه های بسیار معتبر علمی و پزشکی است. مطمئنا اگر استفاده از کاپ کار غیر صحیح و غیر علمی بود و برای خانم ها خطر داشت، نمی‌توانست تاییدیه های مختلف بین المللی و معتبرترین تاییدیه های پزشکی سراسر دنیا از جمله TGA استرالیا،  FDA  آمریکا، NHS  انگلستان، FSC  ژاپن، ÖKO test  آلمان و همچنین وزارت بهداشت ایران را داشته باشد. بنابراین دیگر قرار نیست پریود برای افراد محدودیت باشد و آنان را از اجتماع دور کند. شما به راحتی می‌توانید انواع کاپ قاعدگی را از سایت تجهیزات بازار پزشکی  تهیه کنید.

آیا کاپ قاعدگی باعث عفونت واژن می‌شود؟

کاپ قاعدگی معمولا باعث عوارضی همچون عفونت نمی‌شود. اما اگر اصول بهداشتی را رعایت نکنید، ممکن است احتمال ابتلا به عفونت افزایش یابد. بنابراین توصیه می‌شود کاپ قاعدگی را بعد از هربار استفاده به خوبی بشویید، بجوشانید و سپس در جای تمیزی قرار دهید.

حکم شرعی استفاده از کاپ قاعدگی چیست؟

کاپ قاعدگی، به عنوان محصولی پزشکی برای حفظ بهداشت و سلامت خانم‌ها و جلوگیری از نشت خون در دوران قاعدگی استفاده می‌شود. بنابراین، استفاده از کاپ‌ها در دوران قاعدگی جایز است و از نظر شرعی مشکلی ندارد.

 

کاپ قاعدگی و افتادگی رحم

استفاده از کاپ قاعدگی باعث افتادگی رحم نخواهد شد. ولی اگر افتادگی رحم دارید نمی‌توانید از این وسیله استفاده کنید. چون کاپ قاعدگی در مجرای رحمی قرار می‌گیرد و افتادگی ماهیچه های رحمی باعث می‌شود که کاپ به درستی در جای خود قرار نگیرد.

بهترین برند کاپ قاعدگی

انتخاب بهترین برند کاپ قاعدگی، برای هر کسی با توجه به نیازی که دارد متفاوت است و به چند عامل اصلی بستگی دارد. آناتومی بدن ، سن و سابقه زایمان و میزان خونریزی ماهیانه شما در انتخاب بهترین برند کاپ قاعدگی اثر گذار هستند. به این ترتیب بهترین برند کاپ قاعدگی برای دو خانم ممکن است کاملا دو انتخاب متفاوت باشد.

جنس کاپ قاعدگی

همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره شد، کاپ قاعدگی معمولا از جنس سیلیکون یا پلاستیک ساخته می‌شود. مواد شیمیایی به کار رفته برای تولید این محصول، ممکن است در برخی از افراد باعث ایجاد التهاب و حساسیت اندام‌های داخلی شود. به همین خاطر توصیه می‌شود پیش از خرید کاپ قاعدگی، به پزشک متخصص زنان مراجعه نمایید تا از عدم حساسیت خود به کاپ مطمئن شوید.

قیمت کاپ قاعدگی

قیمت کاپ قاعدگی، یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای انتخاب و خرید این محصول است. کاپ‌ها در مقایسه با سایر محصولات مشابه مانند پد و تامپون، قیمت بسیار بالاتری دارند. اما در نظر داشته باشید که کاپ‌ها مانند پد و تامپون یکبار مصرف نیستند و در طول سال بسیاری از هزینه‌های شما را کاهش می‌دهند. قیمت کاپ‌ها با توجه به نوع برند، جنس و اندازه متغیر است و در بازه‌های 300 تا 600 هزار تومان قرار می‌گیرد.

استفاده از کاپ قاعدگی برای نوجوانان

کاپ قاعدگی به طور کلی برای جمع آوری خون پریود طراحی و تولید شده و بهره بردن از مزایای این محصول، هیچ محدودیت سنی ندارد.بنابراین، نوجوانان در همان اولین تجربه پریود خود، می‌توانند از کاپ‌های قاعدگی استفاده نمایند. اما پیش از هر اقدامی، توصیه می‌شود با پزشک متخصص مشورت نمایید.

انواع کاپ قاعدگی

کاپ‌های قاعدگی از لحاظ طول و عرض در انواع مختلفی تولید می‌شوند. برای مثال، مدل‌های DIVA CUP از جمله بلندترین مدل‌های کاپ قاعدگی محسوب می‌شود. در مقابل، مدل‌های  Femme cycle طراحی کوتاه‌تری دارند.

اگر دهانه واژن شما طول زیادی دارد، استفاده از کاپ‌های بلند برای شما مناسب است. اما اگر سرویکس رحم شما طول کمتری دارد، کاپ‌های کوتاه ‌تر یا متوسط می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

مزایای استفاده از کاپ قاعدگی:

کاپ‌های قاعدگی، نسبت به دیگر محصولات مشابه، خون بیشتری را در خود جای می‌دهند. این محصول بسته به میزان خونریزی هر فرد، معمولا 6 تا 12 ساعت قابل استفاده است.
کاپ قاعدگی یکبار مصرف نیست و شما می‌توانید به صورت مجدد از آن استفاده کنید. بنابراین می‌تواند جایگزین مقرون به صرفه‌ای برای دیگر محصولات بهداشتی مثل نوار بهداشتی باشد. همچنین این محصولات سازگاری بهتری با محیط زیست دارند و ضایعات کمتری را به محیط وارد می‌کنند.
کاپ قاعدگی نسبت به تامپون، ایمنی بیشتری دارند و باعث ایجاد عوارضی همچون عفونت‌های باکتریایی و قارچی یا خونریزی‌های شدید نمی‌شوند.
کاپ قاعدگی، در بسیاری از موارد باعث کاهش و تسکین درد پریود می‌شود.
با جایگذاری صحیح کاپ قاعدگی در واژن، خون به بیرون نشتی پیدا نمی‌کند. این امر، سطح بهداشت فردی را در دوران قاعدگی ارتقا می‌دهد و مانع از ایجاد بوی نامطبوع می‌شود.
با استفاده از کاپ قاعدگی، به راحتی می‌توانید فعالیت‌های ورزشی خود را در دوران قاعدگی ادامه دهید.

برای آشنایی و خرید کاپ قاعدگی هاینز اینجا را ببینید

طرز استفاده از کاپ قاعدگی

برای استفاده درست از کاپ قاعدگی توصیه می‌شود مراحل زیر را دنبال کنید:

پیش از لمس کاپ و استفاده از آن، توصیه می‌شود دست‌های خود را با مایع شوینده تمیز بشویید.
مقداری آب یا روغن بدن به لبه کاپ خود بمالید.
کاپ را محکم از وسط تا کنید و آن را با یک دستتان بگیرید، به گونه‌ای که لبه آن رو به بالا باشد.
کاپ را از قسمت لبه بالا وارد واژن کنید، به شکلی که چند سانت پایین‌تر از دهانه رحم قرار بگیرد.
هنگامی که کاپ در واژن قرار گرفت، آن را بچرخانید تا باز شود. این کار باعث حبس هوا و جلوگیری از نشت خون می‌شود.
اگر کاپ را به درستی وارد واژن کرده باشید، نباید آن را حس کنید. همچنین باید بتوانید بدون افتادن کاپ، راه بروید، ورزش کنید یا بدوید.
اگر بعد از قرار دادن کاپ، دچار نشتی شدید، احتمالا کاپ به درستی در داخل واژن قرار نگرفته یا به طور کامل باز نشده است. در این شرایط، می‌توانید کاپ را خارج کنید و با رعایت نکات گفته شده، کاپ را دوباره داخل واژن خود قرار دهید. همچنین اگر جریان نشتی کم بود، می‌توانید به جای خارج کردن کاپ از پدهای نازک و یکبار مصرف استفاده کنید.

نحوه خارج کردن کاپ قاعدگی

برای بیرون آوردن کاپ قاعدگی، می‌توانید مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

ابتدا دست خود را با استفاده از شوینده‌ ملایم و بدون عطر بشویید.
در حالت آرامی قرار بگیرید و انگشت اشاره و شست خود را داخل واژن قرار دهید.
حالا قسمت انتهایی کاپ را بگیرید و تا جایی که پایه کاپ از واژن خارج شود، به آرامی آن را بیرون بکشید.
قسمت پایه را فشار دهید تا هوای حبس شده در قسمت بالایی کاپ خارج شود.
در این مرحله، می‌توانید به راحتی کاپ را از واژن خود خارج نمایید.

آموزش تمیز کردن کاپ قاعدگی

بعد از خارج کردن کاپ قاعدگی، نوبت به تمیز کردن کار می‌رسد. آموزش تمیز کردن کپ قاعدگی کار پیچیده‌ای نیست و به راحتی می‌توانید آن را انجام دهید.

پس از بیرون آوردن کاپ، محتویات آن را در توالت خالی کنید.
حالا نوبت به شستن کاپ می‌رسد. شستن و ضد عفونی کردن کاپ بعد از خارج کردن آن از واژن، نکته بسیار مهمی است. اگر قصد دارید کاپ را دوباره استفاده کنید، می‌توانید آن را با شوینده مخصوص یا شوینده‌های بدون عطر بشویید و بعد از آبکشی، مجددا استفاده نمایید.
اگر بعد از خارج کردن کاپ شرایط شستشوی آن را نداشتید، کاپ را در دستمال تمیزی قرار دهید. در صورت نیاز به استفاده مجدد، بهتر است کاپ دیگری را جایگزین نمایید یا به صورت موقت از پد و تامپون استفاده کنید.
در صورتی که دیگر قصد استفاده از کاپ را ندارید، بهتر است بعد از شستشو از مواد ضد عفونی کننده استفاده کنید و آن را در بگ پارچه ای مخصوص برای جلوگیری از آلودگی نگهداری کنید.

عوارض کاپ قاعدگی:

فنجان‌های قاعدگی ممکن است باعث واکنش‌های آلرژیک شوند. اگرچه در ساخت این محصولات معمولا از مواد بدون لاتکس استفاده می‌شود، اما ممکن است برخی افراد به مواد شیمیایی موجود در سیلیکون نیز حساسیت داشته باشند.
اگر کاپ قاعدگی خود را قبل و بعد از هربار استفاده به خوبی تمیز و ضدعفونی نکنید، ممکن است دچار عفونت یا تحریک واژن شوید.
استفاده صحیح از کاپ قاعدگی و جایگذاری دقیق آن، نیازمند دقت عمل زیادی است و این امر به چند بار استفاده و تکرار نیاز دارد. به همین خاطر، ممکن است در ماه‌های اول استفاده از کاپ، با مشکلاتی مانند نشتی خون، تکان خوردن کاپ و … مواجه شوید.
مشکل در خارج کردن کاپ، یکی از معضلات اصلی است که بسیاری از افراد در روزهای ابتدایی استفاده از کاپ قاعدگی آن را تجربه می‌کنند.

خرید کاپ قاعدگی، برای افرادی که از IUD  (تکنیک پزشکی برای جلوگیری از بارداری در خانم‌ها) استفاده می‌کنند توصیه نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *