کاپ قاعدگی چیست ؟

کاپ قاعدگی

حتما شما هم این جمله معروف را شنیده‌اید که زندگی به دو قسمت قبل و بعد از استفاده از کاپ قاعدگی تقسیم می‌شود. اما دلیل این اظهار نظر چیست؟ بسیاری از بانوان بیان کرده‌اند که با استفاده از این محصول اصلا قاعدگی را احساس نمی‌کنند و محدودیت هایشان در انجام یکسری فعالیت ها از جمله شنا و ورزش به شدت کاهش می‌یابد. مزایای مثبت دیگر در کنار موارد گفته شده باعث محبوبیت روز افزون این محصول شده است.

اگر قصد خرید کاپ پریودی را دارید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

کاپ قاعدگی یا همان کاپ پریودی چیست؟

کاپ قاعدگی که به فنجان قاعدگی نیز معروف است یک وسیله قیف مانند از جنس لاستیک و سیلیکون است که به نگهداری و تخلیه خون پریودی کمک می‌کند. این محصول مانند نوار بهداشتی و تامپون، خون را جذب نمی‌کند بلکه آن را در خود نگه می‌دارد تا در زمان مناسب توسط فرد تخلیه گردد.

این فنجان عموما در سایزهای مختلف عرضه می‌گردد که با توجه به مواردی از جمله داشتن زایمان طبیعی و … که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد انتخاب می‌گردد.

کاربرد فنجان قاعدگی

کاپ پریودی یکی از لوازم بهداشتی است که در زمان پریودی به کمک فرد می‌آید و به راحتی و آرامش وی کمک شایانی می‌کند. این محصول به مدت 6 تا 12 ساعت بسته به میزان خونریزی فرد در واژن آن قرار می‌گیرد، در طول این مدت تمام خون خارج شده را در خود نگه می‌دارد. با استفاده از این محصول می‌توانید بسیاری از فعالیت های روزمره ی خود را بدون حس داشتن یک جسم خارجی در بدن انجام دهید.

انواع کاپ قاعدگی

اگرچه شکل اصلی این محصول همانند یک قیف یا فنجان است، اما همین قیف فرم های بسیار متعددی دارد که تفاوت آن ها در ظاهر کاملا مشخص است، علاوه بر تفاوت ظاهری، افراد متفاوت با انواع مختلف آن احساس راحتی می‌کنند.
این محصول دارای سایزبندی است که انتخاب سایز مناسب بر اساس عواملی چون تجربه زایمان طبیعی، میزان خونریزی و سن تعیین می‌گردد. این محصول عموما دارای سایزبندی 1(مدیوم) و 2 (لارج) است. البته که در برخی برند ها سایز اسمال نیز موجود است.
سایزهای مختلف دارای قطر دهانه و طول متفاوت می‌باشند، برای انتخاب بهتر سایز می‌توانید از پزشک متخصص زنان مشورت گیرید.

سایز 1

این سایز مناسب افرادی است که تجربه ی زایمان طبیعی نداشته‌اند و عضلات کف لگن قوی دارند. برای بانوان زیر 30 سال سایز 1 پیشنهاد می‌شود.

سایز 2
این سایز مناسب افرادی است که تجربه ی زایمان طبیعی داشته‌اند.

 

نحوه انتخاب مدل مناسب فنجان قاعدگی

همانطور که گفتیم کاپ پریودی در فرم های مختلفی تولید می‌گردد. این کاپ ها در شکل ظاهری با یکدیگر متفاوت هستند. اما چطور محصول مناسب خود را پیدا کنیم؟ بهترین روش در انتخاب کاپ قاعدگی مناسب، روش آزمون و خطا است. اگر با محصول خریداری شده احساس راحتی ندارید بهتر است آن را تعویض نمایید.

 

آیا استفاده از کاپ قاعدگی برای دوشیزگان امکان پذیر است؟

یکی از سوالات مطرحی که در مورد استفاده از کاپ پریودی وجود دارد احتمال آسیب رسیدن به پرده بکارت است. در جواب این سوال باید گفت، بله این کاپ می‌تواند به پرده ی بکارت آسیب برساند و استفاده از آن به خانوم هایی که رابطه جنسی ندارند پیشنهاد نمی‌شود.

روش جایگذاری کاپ قاعدگی :

روش برداشت کاپ قاعدگی

پس از اتمام هر دوره کاپ را برای 10 تا 15 دقیقه در آب جوش بجوشانید و در کیف مخصوص نگه داری کنید تا برای دوره ی بعد قابل استفاده باشد.

سوراخ های موجود بر بدنه کاپ، سوارخ های هوا هستند که محصول را به دیواره واژن سفت کرده و مانع از ایجاد نشتی می‌شوند. پس از هر بار استفاده از تمیز بودن این سوراخ ها اطمینان حاصل کنید.

مزایا و معایب استفاده از کاپ پریودی


معایب استفاده از کاپ قاعدگی

استفاده از این محصول برای برخی افراد ایجاد سوزش می‌کند. البته که این مشکل با رعایت کافی بهداشت به معنای ضدعفونی کردن به موقع محصول حل می‌شود.
استفاده از این محصول ممکن است برای افرادی که سابقه ی حساسیت به لاتکس دارند ایجاد حساسیت کند که این مشکل با استفاده از کاپ پریودی سیلیکونی رفع می‌گردد.
احتمالا استفاده از این محصول در ماه اول همراه با نشت خون است، اما با استفاده مداوم از این محصول می‌توانید طریقه استفاده از آن را به خوبی یاد گیرید. علاوه بر این، روزهای اول استفاده ممکن است با درد همراه باشد که این درد نیز به مرور زمان رفع می‌گردد.
احتمال سندروم شوک سمی در استفاده از این محصول وجود دارد، هرچند احتمال ایجاد این سندروم بسیار پایین است و بیشتر در استفاده از تامپون ایجاد می‌شود.


مزایای استفاده از کاپ قاعدگی

با استفاده از این محصول می‌توانید بدون داشتن احساس پریودی و نگرانی از نشت خون به انجام امور روزمره ی خود برسید.
امکان انجام یکسری از فعالیت ها مانند رفتن به استخر با وجود این محصول بلامانع است.
داشتن رابطه جنسی همراه با استفاده از فنجان قاعدگی یکبار مصرف در زمان پریودی بلامانع است.
این محصول دوستدار محیط زیست است، برعکس نوار بهداشتی و تامپون که زباله ی بسیاری تولید می‌کنند، پسماند و دور ریختنی ندارد.
از لحاظ هزینه، بسیار مقرون به صرفه است و با یکبار خرید فنجان قاعدگی تا چندین سال از خرید دوباره ی آن بی نیاز خواهید بود.
استفاده از این محصول مانعی در انجام فعالیت های ورزشی افراد ایجاد نمی‌کند.
از ایجاد عفونت ناشی از حساسیت به مواد تامپون یا پد بهداشتی جلوگیری می‌کند.
بوی بد تولید نمی‌کند.
مقدار خونی که در داخل این محصول جمع می‌شود بسیار بیشتر از مقدار خون جذب شده توسط تامپون و نوار بهداشتی است.
تغییری درPH واژن ایجاد نمی‌کند.

کاپ قاعدگی بهتر است یا تامپون؟

کاپ قاعدگی و تامپون هر دو در داخل کانال واژن قرار می‌گیرند با این تفاوت که تامپون خون را جذب، اما فنجان قاعدگی آن را جمع آوری می‌کند. استفاده از تامپون باعث ایجاد زباله خواهد شد و احتمال ایجاد حساسیت و سندروم شوک سمی در آن بیشتر است، پیشنهاد ما به شما استفاده از کاپ پریودی می‌باشد.

برای آشنایی و خرید کاپ قاعدگی هاینز اینجا را ببینید

آیا استفاده از کاپ قاعدگی همراه با IUD  بی ضرر است؟

باور بسیاری از افراد بر این است که استفاده از کاپ پریودی باعث پس زدن IUD توسط بدن می‌شود. بهتر است بدانید که کاپ قاعدگی در داخل کانال واژن گذاشته می‌شود اما IUD  داخل دهنه ی رحم، پس جایی که این دو قرار می‌گیرند با یکدیگر متفاوت است.

اما برای پس زده نشدن IUD  یا خارج نشدن اشتباهی آن چه می‌توان کرد؟

پیشنهاد می‌شود نخ IUD را کوتاه کنید، در این صورت به جای کاپ پریودی اشتباها از بدن خارج نمی‌گردد.
تا دو ماه اول جاگذاری IUD از فنجان قاعدگی استفاده نکنید.
برای استفاده از کاپ پریودی با پزشک خود مشورت کنید. با توجه به شناخت کاملی که پزشک زنان از وضعیت فیزیکی شما دارد، با راهنمایی درست، احتمال پس زدن IUD توسط بدن کاهش می‌یابد.

بهترین مارک کاپ قاعدگی

از بهترین مارک کاپ پریودی می‌توان به لونت، لیوا فارما، ملونت، کاناک، و لانو اشاره کرد.

کاپ قاعدگی را از کجا بخریم؟

کاپ قاعدگی را می‌توانید از داروخانه ها و فروشگاه لوازم بهداشتی و تجهیزات پزشکی سراسر کشور به صورت آنلاین یا حضوری خریداری کنید. پیشنهاد می‌کنیم این محصول را از فروشگاهی معتبر خریداری کنید تا از استاندارد بودن آن اطمینان کامل داشته باشید.

خرید آنلاین فنجان قاعدگی به صرفه جویی در وقت و هزینه شما کمک می‌کند. همچنین با مطالعه مشخصات هر محصول می‌توانید از خرید خود مطمئن باشید.

پیشنهاد می کنیم به سایر محصولات بهداشتی ما نظیر ژل بهداشتی بانوان، ژل لوبریکانت، ژل شستشوی صورت و … نیز سر بزنید و از قیمت ویژه فروش مجموعه زیمانو بهره مند شوید.

راهنمای خرید کاپ قاعدگی (نکات طلایی) :

انتخاب سایز مناسب

انتخاب سایر مناسب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، همانطورکه در بالا اشاره کردیم می‌توانید سایز مناسب خود را پیدا کنید. در انتخاب سایز مناسب از پزشک متخصص زنان مشورت گیرید.

برند

در انتخاب برند مناسب، توجه داشته باشید که دارای استاندارد های مورد نیاز تولید یک کالای بهداشتی باشد. همچنین احتمال دارد فرم برخی از کاپ ها با ارگونومی بدن شما سازگار نباشد و با آن احساس راحتی نکنید، در این صورت پیشنهاد می‌شود برندی دیگر را امتحان کنید.

انتخاب جنس مناسب

لاتکس برای برخی افراد حساسیت زا است، به همین علت پیشنهاد می‌کنیم از کاپ قاعدگی سیلیکونی استفاده کنید که ایجاد حساسیت نمی‌کند.

حفظ پاکیزگی

برخی از محصولات دارای کیف یا محفظه ی نگهداری می‌باشند که کار را برای رعایت بیشتر بهداشت آسان می‌کنند، علاوه بر این قرار دادن کاپ در داخل ماکروفر به ضدعفونی کردن آن کمک می‌کند، از آنجایی که این یک ویژگی مشترک نیست لازم است به هنگام خرید به آن توجه شود.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت کاپ قاعدگی

قیمت کاپ پریودی تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله برند سازنده، جنس، کیفیت، سایز و لوازم جانبی از جمله محفظه نگهدارنده و … شامل طیف گسترده ای می‌شود. به هنگام خرید این محصول کیفیت را در اولویت خود قرار دهید و از برند های شناخته شده و معتبر خرید کنید.

قیمت کاپ قاعدگی در داروخانه ها

قیمت فنجان قاعدگی در داروخانه ها محدوده ای بین 200 تا 700 تومان را در بر می‌گیرد. با خرید اینترنتی کاپ قاعدگی می‌توانید در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید و این محصول را با قیمتی پایین تر خریداری کنید.

دیدگاه در رابطه با “کاپ قاعدگی چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *