آموزش استفاده از تب سنج دیجیتال

آموزش استفاده از تب سنج دیجیتال

یکی از راه‌ های اندازه‌ گیری دمای بدن، استفاده از تب سنج دیجیتالی است. برای اینکه بتوانیم این اندازه گیری ها را به درستی انجام دهیم، ابتدا باید نحوه استفاده از تب سنج دیجیتال را بدانیم.

نحوه استفاده از تب سنج دیجیتال کودکان

برای کودکان بالای 4 سال از تب سنج های دیجیتالی از نوع دهانی استفاده می شود. از این روش برای کودکان زیر 4 سال و نوزادان استفاده نمی شود. نحوه استفاده از تب سنج دیجیتال دهانی به صورتی است که باید زیر زبان قرار گیرد. به همین دلیل استفاده از این روش برای نوزادان امکان پذیر نیست.

نحوه استفاده از تب سنج دیجیتال کودکان

برای استفاده از تب سنج دیجیتالی دهانی به نکات زیر توجه کنید:

 • برای استفاده از تب سنج دهانی ابتدا نوک آن را زیر زبان کودک قرار دهید.
 • دهان کودک باید کاملا بسته باشد.
 • تا وقتی تب سنج صدا دهد تب سنج را در زیر زبان نگه دارید.
 • سپس عدد نمایش داده شده توسط تب سنج را بخوانید.
 • از بدو تولد تا 4 سالگی، رایج ترین روش برای اندازه گیری دما ناحیه زیر بغل است. برای کودکان بزرگ‌تر از ۲ سال، دما را می‌توان از طریق گوش انجام داد. اگر کودک می‌تواند به اندازه کافی ثابت بنشیند، می توان از طریق دهان دما را اندازه‌گیری کرد. دقیق ترین روش برای اندازه گیری دما، روش رکتال است.

چرا دانستن شیوه کار با تب سنج دیجیتال اهمیت دارد؟

 • زمانی که تب بالا می رود خطر ابتلا به بیماری و مرگ زیاد می شود بنابراین، نظارت مستمر بر مقدار تب بسیار مهم است.
 • نحوه استفاده از تب سنج دیجیتال برای بررسی درجه حرارت می تواند در مدیریت بیماری کمک کند، زیرا معمولا افزایش دمای بدن به علت عفونت صورت می گیرد.
 • هنگام استفاده از هر نوع تب سنج، اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل های مطابق با دستگاه را به خوبی مطالعه کرده اید.
 • تب سنج ها دارای انواع مختلفی هستند و می توان آنها را در انواع مقعدی، دهانی و گوشی دسته بندی کرد. به طور کلی استفاده از این تب سنج ها بسیار ساده است. اگر نحوه استفاده از تب سنج دیجیتال را ندانید و استفاده صحیح و محل قرارگیری هر مدل آن را درست انجام ندهید، نتیجه درست را نخواهید گرفت.
 • تب سنج های دیجیتالی دارای صفحه LCD جهت نمایش مقدار تب و اندازه گیری درجه حرارت بدن هستند و تنها کافی است دستگاه را در ناحیه مورد نظر بدن قرار دهید.

نحوه استفاده از تب سنج دیجیتال دهانی

نحوه استفاده از تب سنج دیجیتال دهانی

تب سنج دیجیتالی دهانی دیجیتال گزینه مناسبی برای کودکان بالای 4 سال است. نحوه استفاده از تب سنج دیجیتالی دهانی به این ترتیب است:

 • برای استفاده از این مدل از تب سنج ابتدا دستان خود را بشویید یا ضدعفونی کنید.
 • تب سنج باید تمیز باشد، بنابراین توصیه می‌شود قبل و بعد از استفاده حتما آن را ضدعفونی کنید.
 • برخی از آنها دارای غلاف پلاستیکی هستند، بهتر است غلاف را تا بالای ابزار بکشید.
 • سپس تب سنج را در دهان قرار دهید، طوری که نوک آن زیر زبان قرار گیرد. توجه کنید برای کودکان زیر 4 سال این روش مناسب نیست.
 • برخی از مدل‌های پیشرفته دارای شیارهایی هستند. بنابراین سعی کنید قبل از استفاده، حتما از دفترچه راهنمای محصول کمک بگیرید.
 • تب سنج بایستی 1 الی 5 دقیقه در زیر زبان قرار گیرد. پس از این مدت هشدار بوق مانند آن را می‌توانید بشنوید.
 • حال دما را بخوانید.
 • پس از استفاده، شستن دست‌های خود را فراموش نکنید.

مشاوره خرید محصولات با کارشناسان بازار پزشکی

فروشگاه بازار پزشکی با بهره گیری از بهترین برندها و دانش فنی خود توانسته تا کنون خوش بدرخشد. فروشگاه بازار پزشکی از هر گونه تلاشی برای بالا بردن کیفیت خرید مشتریان خود دریغ نمیکند و همواره در تلاش است تا اسان ترین فرایند خرید با قیمت های واقعی و بدون واسطه از برندهای معتبر را برای مشتریان خود فراهم آورد. تامین مطمئن، سریع و اقتصادی کالاهای پزشکی و لوازم سلامت کاربران با بالاترین کیفیت از اولویت های سایت بازار پزشکی می باشند.

به منظور رفاه حال شما عزیزان امکان پاسخگویی به سوالات شما عزیزان در خصوص محصولات، نحوه سفارش، تعیین سایز و موارد دیگر می توانید با تلفن ۰۲۱۹۲۰۰۷۷۲۴ و ۰۹۳۶۱۰۵۳۳۳۳ در ساعات کاری 10 تا 17 در ارتباط باشید.

نحوه استفاده از تب سنج دیجیتال زیرزبانی

تب سنج های دیجیتال زیرزبانی ضرر کمتر و کارایی راحت تری دارند. از جنس پلاستیک ساخته شده و قابل شستشو هستند.

تب سنج را زیر زبان قرار دهید. توجه داشته باشید که دهان بیمار بسته باشد. تا شنیدن صدای بوق منتظر باشید. سپس آن را بیرون آورده و عدد روی نمایشگر را مشاهده کنید. بعد از اتمام کار حتما تب سنج را تمیز کنید.

نحوه استفاده از ترمومتر دیجیتال گوش

نحوه استفاده از تب سنج دیجیتالی گوش یا ترمومتر گوشی فرآیند ساده ای است، اما پیروی از دستورالعمل های سازنده برای دماسنج خاصی که استفاده می کنید ضروری است. با این حال، در اینجا مراحل کلی در مورد نحوه استفاده ترمومتر دیجیتالی گوش آورده ایم:

 1. مطمئن شوید که دماسنج تمیز و عاری از هر گونه آلودگی است. در صورت لزوم، نوک پروب را با یک پارچه نرم یا دستمال الکلی تمیز کنید.
 2. ترمومتر را روشن کنید: اکثر دماسنج های دیجیتالی دارای دکمه پاور هستند. دکمه پاور را فشار داده و نگه دارید تا صفحه نمایش روشن شود.
 3. لاله گوش را به آرامی به سمت عقب بکشید و پروب دماسنج را داخل مجرای گوش قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که نوک پروب کاملاً وارد شده است. دماسنج باید به خوبی در گوش قرار گیرد.
 4. هنگامی که ترمومتر به درستی وارد شد، دکمه را فشار دهید تا سنجش دما شروع شود. بسته به مدل، ممکن است صدای بوقی بشنوید که نشان می دهد خواندن کامل شده است. صفحه نمایش معمولاً اندازه گیری دما را نشان می دهد.
 5. ترمومتر را با احتیاط از مجرای گوش خارج کنید. مراقب باشید هنگام برداشتن آن، نوک پروب را لمس نکنید یا در خواندن دما اختلال ایجاد نکنید.
 6. خواندن دما: برای مشاهده خوانش دما به صفحه نمایش نگاه کنید. حتما توجه داشته باشید که بسته به ترجیح شما، اندازه گیری بر حسب سانتیگراد یا فارنهایت نمایش داده می شود.
 7. بعد از استفاده، نوک پروب را با یک پارچه نرم یا دستمال الکلی تمیز کنید تا جرم گوش یا باقیمانده آن از روی دماسنج پاک شود. برای نگهداری صحیح از دماسنج، حتما دستورالعمل های تمیز کردن سازنده را دنبال کنید.

آموزش استفاده از ترمومتر گوش

توجه به این نکته مهم است که دقت خواندن دما ممکن است بسته به عواملی مانند قرارگیری مناسب دماسنج در کانال گوش و آناتومی کانال گوش فرد متفاوت باشد.

اگر در مورد نحوه استفاده صحیح از دماسنج مطمئن نیستید یا در مورد دقت قرائت ها نگرانی دارید، با دستورالعمل های سازنده مشورت کنید یا از یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشاوره بگیرید.

نحوه استفاده از تب سنج لیزری

قبل از شروع اندازه گیری دماسنج، راهنمای کاربر را مرور کنید و تنظیمات و سایر اطلاعات مهم را بخوانید.

در هر صورت می توانید تب سنج را با فشار دادن آهسته دکمه، روشن کنید. پس از روشن شدن، می توانید سایر تنظیمات را انجام کنید.

تنظیمات دما را بین درجه سانتیگراد تنظیم کنید.

برای تنظیم، مقیاس دکمه ای را فشار دهید که علامت C/F دارد. این امر به شما کمک می کند تا مقیاس دما را بین سانتی گراد و فارنهایت تغییر دهید.

Body یا Object را انتخاب کنید.

این تب سنج ها اغلب برای اندازه گیری دمای سطوح و اشیا استفاده می شوند. دکمه MODE را بزنید تا اندازه گیری دما برای بدن، اجسام و یا سطوح انتخاب شود. البته بیشترین کاربرد تب سنج لیزری برای سنجش دمای بدن می باشد.

دکمه مربوطه را فشار داده و اندازه گیری را انجام دهید.

تب سنج را نزدیک ناحیه اندازه گیری قرار دهید، مانند مچ دست یا پیشانی. در حالت ایده آل، فاصله 5 سانتی متری بین این دو را حفظ کنید. به آرامی دکمه را فشار داده و دما را اندازه گیری کنید. دما در صفحه ی LCD نشان داده می شود.

بسیاری از مدل های ترمومتر لیزری دارای دکمه MEM هستند که حافظه دستگاه است و این امکان را فراهم می کند تا چند اندازه گیری دمای اخیر را ذخیره کنند.

محصولات مرتبط

تب سنج دیجیتال

تب سنج امرون 720 – Omron

2,470,000 تومان
%6
1,500,000 تومان
127,500 تومان

تب سنج دیجیتال

ترمومتر گوشی FT58

2,870,000 تومان
این نوشته منتشر شده در مقالات آموزشی می باشد. جهت اضافه کردن به علاقمندی های مرورگر خود بر روی لینک صفحه کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *